Biserica Penticostala Romana pe Internet

Forum pentru crestinii Penticostali

Biserica Penticostala Romana pe Internet
Start a New Topic 
Author
Comment
View Entire Thread
Re: Re:raspuns pt rebek

buna,sunt f revolta de ce pendicostalii judeca pe ceilalti oameni de alte religii ca fiind pacatosi.majoritatea prietenelor mele sunt pendicostale.am fost si la biserica si mi-am facut o parere f proasta.in primul rand tinuta cu care se merge la biserica lasa de dorit,ti se pare ca mergi la o prezentare de moda iar daca nu esti imbracat cu haine de haine se uita urat la tine.am vazut si pendicostale care mint si barfesc si sunt mai egoisti mai mult decat o pers de ex ortodoxa.am vazut si familii care sau casatorit inainte de a se cunoaste bine si numai ea stie cat sufera csi cata bataie ia.poate ca sunt mult mai credinciosa decat o pendicostala.consider ca daca crezi in dumnezeu si te rogi si stii sa fii om inseamna sa fii pocait ci nu pendicostal.consider ca cei pendicostali nu ar trebui sa fie asa plini de ei.as mai avea multe de spus dar mi-ar trebui zile si sa nu uitam ca cei pendicostali in timpul slujbei in loc sa asculte slujba butoneaza tel pe sub banca.am vazut cu ochii mei

Tara: irlanda

Raspuns pt Rebeka

Buna Rebeka

Incerc atat cat pot sa-ti raspund la intrebarea ta despre atitudine fratilor din biserica fata de baiatul care vorbea cu tine.
Gandestete ca acel baiat face parte dintr-o biseica care vorbeste despre standarte inalte in comportament.
Biblia spune in 2 Corinteni 6:14 - 18 ca un credincios nu trebuie sa se lege intr-o relatie de prieteni cu o persoana necredincioasa.
La credinciosii adevarati un tanar isi alege cu mare grija prietena, pentru ca el prietne care si-a ales-om trebuie sa devina sotia lui.
La noi nu se accepa sa umbli din prietenie in prietenie pana iti gasesti tovarasul de viata, si inaite te rogi **** care astepti momentul cand Dumnezeu iti daruieste persoana pe care o vrea EL pt tine. Nu trebuie sa fi suparata si intelege situatia. Acesti oameni vor sa asculte de ce spune Biblia care este Cuvantul lui Dumnezeu.

Biserica din care faceti parte: Penticostala

Tara: Romania

Re: va rog..

Buna...as avea si eu o intrebare.....am o prietena ortodoxa iar eu sunt penticostal...ea crede in Dumnezeu si ii credincioasa....si ea nu vrea sa-si schimbe religia pentru mine pentru ca zice ca suntem prea stricti...ea ar vrea sa se faca penticostala...pt k ma iubeste si ca vrea sa fie cu mine...dar ea nu crede ca aceasta e o cale mai buna decat a ei...si sunt interzise unele lucruri...si parintii ei nu o lasa...nu stiu ce sa fac...sau *** so fac sa inteleaga...ma poate ajuta cineva....va rog...:(

Biserica din care faceti parte: Elim Timisoara

Tara: Romania

Re: va rog..

De aceea va lasa omul pe tatal sau... Banuiesc ca familia in care ai crescut e mai importanta pentru tine chiar decat biserica. Sentimental cel putin. Esti pregatit sa renunti chiar la intelegerea familei tale pentru ea? Daca intentionezi sa traiesti o viata cu ea toate celelalte sunt doar "restul lumii".
Un sfat mai practic? Incearca sa o convingi sa participe la cat mai multe activitati cu tine, inclusiv cele spirituale. Daca din asta relatia voastra se intareste atunci...semne bune.

Re: va rog..

as dori sa vad si eu emisiunea..multumesc

Biserica din care faceti parte: biserica penticostala

Tara: romania

Re: va rog..

CEL MAI BINEAR FI SA INT O FATA CA SI TINE!

Biserica din care faceti parte: MARANATA

Tara: ROMANIA

Re: va rog..

CEL MAI BINE AR FI SA INT O FATA CA SI TINE!

Biserica din care faceti parte: MARANATA

Tara: ROMANIA