Biserica Penticostala Romana pe Internet

Forum pentru crestinii Penticostali

Biserica Penticostala Romana pe Internet
Start a New Topic 
Author
Comment
Botezul cu Duhul Sfant

PACE !

Da, asta as dori sa stiu si eu....
As avea unele intrebari in legatura cu botezul cu Duhul Sfant.
Ma rog de ceva timp si....puteti sa imi dati sfaturi in aceasta privinta ? Multumesc.

Biserica din care faceti parte: Adunarea lui Dumnezeu

Re: Botezul cu Duhul Sfant

Dragii mei,Radule si Marius noi in firea noastra paminteasca de multe ori sintem pripiti cu multe lucruri si cu multe ginduri dar sa nu uitam caci la oameni sunt multe lucruri imposibil de realizat si de obtinut pe cind la Dumnezeu totul e posibil !Sa nu fim si noi ca fariseii si unii preoti de pe timpul lui Isus care in loc ca sa accepte invatatura lui Isus incercau sa-l ispiteasca!Si interesant este ca ei si cunosteau legile!Va ve ti intreba ce legatura are ceea ce spun cu ceea ce voi doriti sa stiti!Sunt multe legaturi numai daca sinteti intradevr sinceri ,fara ca sa ispititi pe Dumnezeu ca intradevar sa gasiti raspunsul corect printr-un fel sau altul ,sincer sa fiu ;incercati sa postiti si in odaitele voastre sa va rugati cu sinceritate si staruiti si fiti atenti ce se va intimpla in vietile voastre si cu voi si ve ti si afla multe despre botezul cu Duhul Sfint!Nu uitati ce sfintele scripturi spun ; matei7 cu 7la8 si filipeni4 cu 6 la 8! Credeti ca Duhul Sfint se mai primeste ca in primul secol?Ar fi bine fiinca atunci din nou ar fi Imparatia lui Isus *** a fost atunci in primul secol cind a avut implinire cu cuvintele din zaharia 9cu 9pe care Isus le-a aplicat prin cuvintele de la matei 21 cu 4la5!Si sa nu uitam daca nu am avea Duhul Sfint nu am avea dragoste fata de aceste lucruri si nu am vorbi despre ele si nu am putea sa fim **** *** se esxplica la galateni 5 cu 22 la23Un singur lucru trebuie sa intelegem ce Pavel explica tot in galateni 5 cu 25 la 26!
Sa nu umblam **** o slava desarta intaritindu-ne unii pe altii si pismuindu-ne unii pe altii -CI -DACA TRAIM PRIN DUHUL SA SI UMBLAM PRIN DUHUL
Deci daca facem astfel si daca putem sa iubim pe aproapele nostru si chiar pe dujmanul nostru si sa ne dam viata pentru adevar atunci sa fim siguri ca sintem condusi de Spiritul Sfint dar daca umblam **** o slava desarta si ne pismuim unii pe altii atunci stim ce se intimpla si de ce duh sintem calauziti !!!!!!Cu stima si respect!!!Viorel

Biserica din care faceti parte: martorii lui Iehova

Re: pentru Viorel

Prin citeva cuvinte ai lasat sa se inteleaga tot ce crezi matale despre Botezul cu Duhul Sfant:
"Credeti ca Duhul Sfint se mai primeste ca in primul secol?"
Ma si tem sa discut despre subiectul asta ptr ca este FOC MISTUITOR si orice vorba necugetata ar putea fi considerata hula impotriva Duhului Sfant.

Re: Botezul cu Duhul Sfant

Da Luciane e foarte adevarat ce spui de aceea trebuie sa fim intelepti si sa nu cumva sa ne trezim caci prin vorbirile si gindirile noastre sa fim impotriva a ceea ce Dumnezeu doreste ca noi sa intelegem ,dar fiinca sintem in pacat si ispitele lui satan mereu sint in noi sa avem grija sa nu cadem fiinca si Isus **** ce a fost in pustie dus si a fost ispitit de satan nu a fost ispitit cu intrebari si lucruri grele ci foarte simple ,cum ar fi;matei 4 cu 3la11
-3 "Daca esti fiul lui Dumnezeu,poruncesteca pietrele acestea sa se faca piini"(Ce este gresit in aceasta intrebare ca sa ajungi sa pacatuiesti? O sa mi dati si voi raspunsul dar vedem ca raspunsul lui Isus care este!in versetul4)
-6si I-a zis"Daca esti Fiul lui Dumnezeu ,arunca-te jos;caci este scris;"-El va porunci ingerilor Sai sa vegheze asupra ta si Ei Te vor lua pe miini ca nu cumva sa Te lovesti cupiciorul de vreo piatra"(Vedem din aceasta discutie satan a cunoscut despre ce este scris si vedem *** i sa adresat lui Isus si totusi Isus *** ia raspuns ;7-"Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau"Deci noi ce putem sa invatam de aici ?Si noi la rindul nostru sa nu cumva prin anumite intrebari si ginduri sa ispitim pe Dumnezeu si puterea Duhului Sfint!
Sint intrebari simple **** *** si a lui satan au fost asupra lui Isus si totusi vedem *** Isus sa comportat si *** ia raspuns!Deci si noi azi daca dorim sa vedem pe cineva care are puterea Duhului Sfint putem sa facem acest lucru fiecare fiinca o persoana care are puterea Duhului Sfint detine roadele Duhului Sfint si aceste roade ne sunt descrise la Galateni5 cu 22 la 23!Deci fratii mei un lucru sa stiti ca daca nu ar fi puterea Duhului Sfint lucrarea si oamenii lui Dumnezeu nu ar mai exista!Totusi apostolul Pavel in romani 6 cu 19 la 23 ce spune?;
Vorbesc omeneste ,din pricina neputintei firii voastre pamintesti;dupa *** odinioara,v-ati facut madularele voastre roabe ale necurateniei si faradelegii ,asa ca savirseati faradelegea,tot asa ,acum trebuie sa va faceti madularele voastre roabe ale neprihanirii,ca sa ajungeti la sfintirea voastra!(Iata deci **** *** si eu am spus mai inainte toti fiind in pacat am savirsit faradelegea si lucrurile firesti dar **** ce ne-am botezat am mai ramas noi aceleasi persoane si am mai trait ca inainte ?Eu nu cred !Fiinca atunci am facut botezul degeaba si fiinca am facut aceasta schimbare atunci ce fel de roade suntem calauziti si de ce fel de putere (DUH)?
-20 Caci atunci cind erati robi ai pacatului ,erati slobozi fata de neprihanire
-21Si ce roade aduceati atunci ?Roade,de care acum va este rusine pentru ca sfirsitul acestor lucruri este moartea.(Deci putem sa vedem ca intradevar daca meditam bine la ce este asternut in sfintele scripturi putem sa intelegem si sa ne deschidem ochiiasupra lucrurilor pe care dorim sa le stim dar trebuie sa nu ne pripim sa meditam si sa dorim sa intelegem ce citim !Aceste versete sunt puterea Duhului Sfint care ne deschid drumul spre o noua viata dar sa dorim sa o traim !In primul secol oamenii nu au avut ce noi avem decit doar legea ,prorocii si psalmii si de aceea Duhul Sfint sa pogorit asupra lor ca sa poata vorbi ceea ce noi avem scris si ca oamenii atunci sa inteleaga *** sa traiasca si ce sa faca ,dar noi acum avem atit legile si prorociile si psalmii descrisi in vechiul testament cit si ceea ce au vorbit primii crestini asupra carora a fost turnat Duhul Sfint !Deci daca noi o sa punem in practica si o sa aducem roadele Duhului Sfint descrise in galateni devenim fiinte noi ,personalitati noi!De aceea ce spune Pavel in versetul 21?
-21 Si ce roade aduceti atunci ?Roade de care acum va este rusine pentru ca sfirsitul acestor lucruri este moartea
-22Dar acum odata ce ati fost izbaviti de pacat si v-ati facut robi ai lui Dumnezeu aveti ca rod sfintirea iar ca sfirsit viata vejnica!
-23 fiinca plata pacatului este moartea dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vejnica in Isus Hristos Domnul nostru!
Deci fratii mei nu eu va spun si nu eu doresc sa va conving ci ceea ce este scris in biblie in aceste versete incercati sa intelegeti fiinca voi stiti daca v-ati facut intradevar prin botezul vostru robi ai lui Dumnezeu atunci trebuie sa aveti ca rod sfintirea si neprihanirea si intradevar o sa va dati seama de ce DUH sinteti condusi sau daca doriti sa va lasati sa fiti condusi de acel Duh SFINT!Nu vreau sa fac filozofie si nu vreau sa va induc in eroare doresc ca sfintele scripturi sa le cititi fiinca Pavel in 2 timotei 3 cu 16 la 17 ce spune ?Si daca dorim sa devenim oamenii lui Dumnezeu trebuie ca sa invatam sfintele scripturi si sa le aplicam zilnic in vietile noastre Si gindurile sa ne fie indreptate spre ce?Romani 6 cu 5la14 ne explica ceva!Si daca cititi aceste versete poate o sa putem sa continuam discutia si sa ne dam seama **** ce trebuie sa umblam in viata zilnica si ce sa facem !

Biserica din care faceti parte: martorii lui Iehova

Re: Botezul cu Duhul Sfant

Uite care e socoteala... Radu ar face bine sa caute raspunsul la intrebarile lui acolo unde trebuie. In viata lui personala de zi cu zi, intre fratii de credinta din Biserica lui locala, sa mearga la serile de tineret sau serile de rugaciune unde se aduna fratii din Biserica si sa stea de vorba cu diaconii Bisericii, cu batrinii din Biserica (care pot fi indeplini si slujba de calatori de poveri) si nu in ultimul rind cu pastorul Bisericii.
Cit despre intrebarea usor ironica a lui Viorel *** ca Duhul Sfint se mai primeste ca in primul secol....nu ma lansez in nici o discutie pe tema asta!
Si Satana a venit la Domnul Isus cu Cuvintul scris, ba chiar a dat dovada ca stie bine ce scrie in Psalmi, a avut tupeul dracesc sa il interpeleze pe Mantuitorul cu cuvintele "...este scris..."
De aceea nu ma mir ca se scot din context atitea pasaje din Scriptura si se interpreteaza pe bunul plac al unora.Ma opresc aici si l-as sfatui pe Radu si toti cei interesati de subiect sa se adinceasca in studierea Bibliei in rugaciuni si acolo unde exista dubii sa se apeleze la fratii batrini din Biserica, la pastorul Bisericii. Cel mai bun loc in care poti avea partasie cu fratii este CASA DOMNULUI, CASA DE RUGACIUNE acolo unde se aduna fratii dedicati lucrarii de rugaciune si mijlocire. Frati ordinati ca diaconi, prezbiteri nu fishtecine care crede el ca are "mare har"...
Sa imi fie cu iertare daca am sifonat pe cineva de aici!
DOMNUL SA AIBE MILA DE NOI SI SA NE BINECUVINTEZE!

Re: Botezul cu Duhul Sfant

Lucian in privinta intrebarii pe care Radu a ridicat-o nu trebuie sa fii frustrat si daca poti cuiva sa i oferi un raspuns sau un ajutor , cuvintul biblic ne indeamna ca sa o facem fiinca prin acest lucru dovedim ca avem compasiune si dragoste pentru aproapele nostru!Nu trebuie sa ne suparam ci sa incercam ca sa deschidem cit mai interesante si mai frumoase subiecte pe teme biblice!Toti avem de invatat din aceste lucruri si putem sa avem experiente frumoase si lucruri bune de impartasit!Si intradevar daca spunem ca sintem condusi de Spiritul Sfint ce persoane trebuie sa fim si *** trebuie sa vorbim?Printre primele roade ce se aminteste?Galateni 5 cu 22;
--Roada Duhului ,dimpotriva este;DRAGOSTEA(oare de ce este amintita DRAGOSTEA PRIMA DATA?1 CORINTENI 13 CU 4 LA 7Ne explica din ce cauza si atunci ne intrebam prin vorbirea si purtarea noastra o detinem si o manifestam?Stiu ca necesita sacrificiu dar trebuie sa ne luptam **** aceasta calitate si sa o lasam sa izvoreasca din inimile noastre!)
-BUCURIA(Da trebuie sa fim mereu bucurosi fiinca detinem invataturile sfintelor scripturi si stim sa deosebim binele de rau si ca stim cui sai aducem glorie si cinste pentru ca existam si avem intelepciune si intrare prin jertfa de rascumparare a lui Isus Hristos la Imparatie!
-PACEA(Si acest lucru trebuie sa ne insoteasca si sa traim in pace chiar si cu dujmanul si sa stim *** sa facem pace fiinca stim ca pacea unde duce si la ce, nu?)
-INDELUNGA RABDARE(O ACALITATE CE AZI E GREU DE ACCEPTATdar stim ca si ISUS prin indelunga sa rabdare pina la moarte a ajuns sa sada la dreapta TATALUI SAU si prin aceasta calitate a biruit!
-BUNATATEA( E CALITATEA DE CRESTIN A fiecaruia dintre noi prin care putem sa i cistigam pe cei din jurul nostru si sa demonstram ca aplicam ceea ce invatam!
FACEREA DE BINE(Ocalitate prin care intelegem ce Isus a explicat prin cuvintele din matei 5 cu 39 la 48)
-CREDINCIOSIA(IntraDEVAR DACA NE VOM ARATA CREDINCIOSIA FATA DE LEGILE LUI DUMNEZEU ATUNCI CEI DIN JURUL NOSTRU O SA POATA SA INTELEAGA CARE ESTE REZULTATUL CREDINTEI SI DE FAPT CE SE POATE OBTINE PRIN CREDINTA!)
-BLINDETEA(O calitate ce si Isus a avut si vedem caci prin blindete ce se poate obtine!)
-INFRINAREA POFTELOR(Odata ce devenim credinciosi trebuie sa stim *** sa ne infrinam poftele ccaci stim ca todeauna poftele la ce duc )
Deci fratele meu LUCIAN eu nu cred ca e gresit deloc ca sa discutam astfel de lucruri fiinca prin acest lucru dovedim ca avem aceleasi indemnuri si dorim ca sa ne slefuim viata zilnica sa devenim adevarati crestini !De aceea e bine sa ne incurajam fiecare sa ne indemnam la fapte bune si la discutii ce sa ne aduca bucurie si invatatura fiinca in filipeni 4 cu 8 ap.Pavel ce indemn descrie iar in coloseni 3 cu 16 la 17 ce se spune?Daca aveti timp sa cititi toate aceste versete si aveti indemn sa continuam discutiile o sa ajungem sa fim binecuvintati fiinca cuvintele din 1 petru 1 cu 22la 25 ce spune?Cu stima si respect al vostru frate de credinta viorel!!!

Biserica din care faceti parte: martorii lui Iehova

Re: Botezul cu Duhul Sfant

DOMNUL SA AIBE MILA DE NOI SI SA NE BINECUVINTEZE!

Re: Botezul cu Duhul Sfant

Cred ca este mult mai simplu de explicat: Ioan 14 cu 17, Tit 3 cu 5 (ca ajutor), Fapte 5 cu 32, ajutor Romani 8 cu 14, si baza Luca 11 cu 13 avind suport Matei 7 cu 8-9.Exceptie Fapte 10 cu 44(era necesar pentru ca inca nu stiau ce sa ceara si atunci avem initiativa lui Dumnezeu. Alte versete care se refera la botezul cu Duhul sfint sunt conecse, aduc lamurir sau intaresc ceva afirmat in versetele de baza, dar, problema Duhului Sfint are bazele in Faptele apostolilor, este o lucrare vazuta si auzita de catre cei prezenti si are loc si in vremurile noastre cit inca usa harului este deschisa pentru cei veniti in orice numar si oricit de departe. Dumnezeu sa va binecuvinteze cu intelepciune si dragoste, har si pace

Biserica din care faceti parte: penticostala

Tara: usa