Biserica Penticostala Romana pe Internet

Forum pentru crestinii Penticostali

Biserica Penticostala Romana pe Internet
Start a New Topic 
Author
Comment
SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Intrebare:
Sunt astazi vorbirea in limbi, prorociile, vindecarile miraculoase, expulzarile de demoni, dovezi ale inchinarii adevarate, sustinuta si aprobata de DOMNUL Dumnezeu, si efectuate prin puterea spiritului sfant?

Nu va pripiti, raspundeti sincer la acest apel, si nu cautati doar cearta si ura, ci haideti sa gasim raspunsul biblic la aceasta intrebare foarte importanta ...

Cu stima, Marius.

Biserica din care faceti parte: Soldat Crestin (2. Cor. 10:3 - 6)

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

PACE !

Da, asta as dori sa stiu si eu....
As avea unele intrebari in legatura cu botezul cu Duhul Sfant.
Ma rog de ceva timp si....puteti sa imi dati sfaturi in aceasta privinta ? Multumesc.

Biserica din care faceti parte: Adunarea lui Dumnezeu

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Draga Marius fiinca ai ridicat aceasta intrebare ,ca sa nu gresesc si sa nu ma pripesc eu la rindul meu te intreb in urma studierii bibliei tu ce spui si ce explicatie poti sa dai cu privire la acest subiect folosind explicatia sfintelor scripturi intr-un mod direct si sincer!?Si daca tot ai amintit de acest lucru poti sa ne explici care este inchinarea adevarata ?Si care sunt semnele ei ? conform sfintelor scripturi si cind dai acest raspuns nu uita de ce se spune la 2 timotei 2 cu 15!Cu stima si respect al tau frate de credinta viorel!

Biserica din care faceti parte: martorii lui Iehova

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Vreau sa va salut mai intai pe toti,
Totodata doresc sa-l felicit pe Klaus (Webmaster-ul) pentru optica noua a forumului, insa totodata sa-l rog sa-mi explice cuvintele sale:

"Atata timp cat nu se aduc discutii care sa fie importriva doctrinei penticostale, it's OK.
Pana acum Viorel nu a trecut "pragul." In momentul care citesc ceva care este importriva Bibliei.....eu am "cheia" acestui Forum. Deja am inceput sa fac "curatenie" pe aici, **** c-um unul din forumisti a sugerat.
God Bless!
Klaus
Webmaster
www.penticostal.org
Email: klaus.baesu@us.army.mil

Este un forum liber sau nu? Sunt un prieten al bibliei si este vai de mine daca spun ceva nebiblic, il iubesc si-l urmez pe Domnul Isus oriunde merge el, insa numai daca ceea ce-mi spune duhul sfant, pare cuiva a fi nebiblic - si nu corespunde unuei anumite doctrine - inseamna a nu corespunde bibliei, si trebuie "indepartat"?

Atunci oare a spus Isus sau Pavel in secolul intii lucruri nebiblice, invataturi "noi", numai pentru ca nu le-au inteles oamenii?

Marcu 1:27  Toti au ramas inmarmuriti, asa ca se intrebau unii pe altii: „Ce este aceasta? O invatatura noua! El porunceste ca un stapan chiar si duhurilor necurate, si ele Il asculta!”

sau: Fapte 17:19  Atunci l-au luat, l-au dus la Areopag, si au zis: „Putem sa stim care este aceasta invatatura noua pe care o vestesti tu?
20  Fiindca tu ne aduci ceva ciudat la auz. Am vrea, deci, sa stim ce vrea sa zica aceasta.”

Doar daca unele lucruri par a fi "ciudate" sau "noi" si nu corespund doctrinei cuiva, trebuie sa fie nebiblice?

****************************

Si acum la intrebarea mea, care de fapt am postat-o in IULIE 2004, si care in mod ciudat apare in IANUARIE 2005 (!!??).

Am sa postez raspunsul inca o data, deoarece Radu a raspuns, si poate doreste sincer un raspuns biblic pe aceasta tema, si cu voia lui Dumnezeu il voi ajuta si sa gaseasca un raspuns scriptural la probleama lui ... VEZI urmatorul POST ...

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Pace voua,

Daca post-ul meu nu este indepartat de Klaus (nu se stie niciodata), il dedic lui Radu sau tuturor celor sinceri ce cauta adevarul ...

In legatura cu intrebarea mea: "Sunt astazi vorbirea in limbi, prorociile, vindecarile miraculoase, expulzarile de demoni, dovezi ale inchinarii adevarate, sustinuta si aprobata de DOMNUL Dumnezeu, si efectuate prin puterea spiritului sfant?"

Pun aceasta intrebare deoarece Domnul Isus ne avertizeaza in Matei 7:21-23: Multi Imi vor zice in ziua aceea: „Doamne, Doamne! N-am proorocit noi în Numele Tau? N-am scos noi draci în Numele Tau? Si n-am făcut noi multe minuni în Numele Tau?”
Atunci le voi spune curat: „Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege.”

Pare a fi ceva de NECREZUT: Desi aceste lucruri enumerate sunt pozitive si au fost facute de apostoli si primii ucenici, totusi Domnul Isus le spune ca lucra "faradelege". Sunt "multi" si sunt "crestini", pentru ca fac asta in numele lui Isus ...! Insa nu fac voia tatalui ceresc !!! Si asta pentru ca nu au cunostiinte biblice si le lipseste un studiu amanuntit al bibliei !!!

Insa aici vreau sa atentionez oameni sinceri, aceste lucruri se intampla azi, si pana la ziua judecatii, insa CU A CUI PUTERE ????? Prin SPIRIT SFANT ??? Daca da, i-ar fi condam-nat Domnul Isus? Bineinteles ca nu !!! Si atunci cu a cui putere?

Cu aceeasi putere cu care vrajitorii Egiptului au facut din toiagele lor serpi (Exod 7:9-11), au facut apele raurilor sange (Exod 7:20-22), sau au scos broaste din apele Egiptului (Exod 8: 5-7) !!!
A cui?

Sa citim raspunsul din scrisoarea lui Pavel ( 2 Tesaloniceni 2:8 ): Si atunci se va arata acel Nelegiuit pe care Domnul Isus il va nimici cu suflarea gurii Sale, si-l va prapadi cu aratarea venirii Sale.
9 Aratarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne si puteri mincinoase,
10 si cu toate amagirile nelegiuirii pentru cei ce Sunt pe calea pierzarii, pentru ca n-au primit dragostea adevărului ca sa fie mantuiti.
11 Din aceasta pricina, Dumnezeu le trimite o lucrare de ratacire, ca sa creada o minciuna:
12 pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au gasit placere in nelegiuire, sa fie osinditi.

Iubiti voi, dragi cititori, adevarul biblic, asa incat sa deschideti ochii spirituali in fata acestor "semne si puteri miraculoase" pe care Satana le face printre adeptii lui, sau va rataciti si credeti o minciuna ???

Cititi va rog, voi toti cei sinceri 1. Corinteni 13: 1-3 unde este vorba de dragoste de adevar (Ioan 4: 24) si de DOMNUL Dumnezeu (Matei 22:37).

Sau un alt vers important: 1. Corinteni 13:8 "Dragostea nu va pieri niciodata. Proorociile se vor sfarsi; limbile vor inceta; cunostinta va avea sfarsit". Odata cu moartea apostolilor, au incetat minunile, limbile si cunostinta biblica - facute cu spirit sfant !!! (odata cu scrierea cartii revelatia de catre Ioan in 96 e.n pe insula Patmos). Biblia este o lucrare incheiata, deci nu mai am nevoie de "viziuni divine" si "completari ale bibliei". De atunci incoace lucra SATANA!

Cititi 2. Tesaloniceni 2:1-2, 1. Timotei 4:1-3, 1. Ioan 4:1-6 Ioan si 1. Corinteni 10:20-22.

Sau cine poate astazi sa faca tot ce a zis Isus in Matei 10:8 Vindecati pe bolnavi, inviati pe morti, curatiti pe leprosi, scoateti afara dracii. ???
Satana face multe, dar NU POATE INVIA MORTI !!! De aceea paziti-va de asa zisele minuni!
Acestea nu se fac prin spirit sfant !!!!!!!!!!! Doar Isus si apostolii le-au facut, pentru a dovedi ca au sprijin divin, cand propagau o noua religie, si gata!

C-um se pot cunoaste adevaratii discipoli astazi? Nu prin asemenea minuni, ci astfel: Ioan 8:31-32, 13:35, 15:7-8 ( 1. Ioan 4:8 ).

Deci fratilor dragi, haideti sa discutam ... ca sa nu fim orbiti spiritualiceste sau inselati de Satana (Apoc. 12: 9)

Marius.

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Da fratele meu Marius este adevarat ce tu spui cu privire la matei 7 cu 21 la 22 dar sa nu uitam ca azi in fiecare religie care crede in Dumnezeu si Fiul sau Isus Hristos spune aceste lucruri :
Doamne ,Doamne!N-am protocit noi in numele Tau?.......N-am facut noi minuni in numele Tau?Toti ,din toate religiile spun acest lucru ,chiar si noi aici spunem ;Doamne noi iti servim ,noi te glorificam ,si te preamarim!E un lucru frumos si nu e de con****at ,ce este de con****at e ca fiecare din noi daca spunem aceste minunate cuvinte sa nu devenim fatarnici ,sa dorim ca noi sa ne expunem pe noi decit cuvintul si legile si poruncile lui Dumnezeu si sa facem ce facem in faradelege!fiinca tot Isus in matei 5 cu 20 spune ;CACI VA SPUN CA DACA NEPRIHANIREA VOASTRA NU VA INTRECE NEPRIHANIREA CARTURARILOR SI FARISEILOR CU NICI UN CHIP NU VE-TI INTRA IN IMPARATIA CERURILOR!Deci ce putem sa intelegem din aceste versete?Ce a spus Isus despre farisei si carturari ?Nu aveau o neprihanire?Ba da aveau dar nu potrivit vointei lui Dumnezeu!Si de acest lucru sintem avertizati si de catre ap.Pavel in romani 10 cu 2 la 3 unde spune ;
Le marturisesc ca ei au rivna pentru Dumnezeu dar fara pricepere,
3-pentru ca intrucit n-au cunoscut neprihanirea,pe care O DA DUMNEZEU ,au cautat sa si puna inainte o neprihanire a lor insisi si nu sau supus astfel neprihanirii pe care o da DUMNEZEU!Deci iata fratii mei ce trebuie sa intelegem!Pavel in filipeni ne explica foarte clar ;filipeni 3 cu 7 la 16 !Daca si noi o sa reusim sa spunem aceleasi cuvinte atunci ne vom lasa condusi de puterea Duhului Sfint **** *** si el sa lasat si a inceput sa vorbeasca intr-un mod spiritual si chiar sa traiasca !Astfel sa putut spune ca sa lasat condus de puterea Duhului Sfint!Si noi azi la fel ca si el acum *** tu ai spus avem toata biblia cu toate legile Divine si prin botezul sau mai bine zis prin marturisirea care am facut-o fiecare il aceptam pe Isus Hristos ca salvator si pe bunul Dumnezeu ca tata in inimile noastre sau il rastignim prin vorbire si comportament din nou?Deci nu e vorba de religie,secta,sau confesiune ci de propria noastra personalitate fiinca fiecare la mod propriu e judecat nu la religie!Dragii mei trebuie sa intelegem *** trebuie sa fim neprihaniti si condusi de puterea Duhului Sfint si sa nu ne autoamagim ca si fariseii si carturarii ci dinpotriva sa indeplinim sfatul lui Pavel din 2 timotei 2 cu 15! si sa ne iubim unii pe altii fiinca Isus ce le a spus ucenicilor in ioan 13 cu 34 la 35?Si in scurt eu va spun nu va poticniti unii pe altii ! daca puteti incercati sa va ginditi la ce Pavel scrie in filipeni 3 cu 15 la 16 !si ginditi-va fiecare la mintuirea fiecaruia si judecata revine lui Dumnezeu!Daca si curva rahav a primit o rasplata atunci si noi o sa o primim daca intradevar dorim sa slujim lui Dumnezeu si sai aducem o inchinare si o slava din inima si fara retineri !Daca puterea Duhului sfint nu ar fi atunci nu am putea sa ne sacrificam timpul cu astfel de vorbiri si nu am putea detine faptele unui crestin fiinca firea spre ce tinde iar puterea duhului Sfint spre ce tinde?Si atunci *** putem sa devenim persoane noi spirituale?Nu prin puterea Duhului Sfint?Iar cei unsi *** sint unsi si cu ce?Cu stima si respect al vostru frate de credinta viorel !!!!va salut cu FILIPENI 3 CU 1 LA 3 SI SPER CA ACESTE VERSETE IN URMA MEDITARII SAA INTELEGETI PRIN CE PUTERE SLUJIM LUI DUMNEZEU!!!!!

Biserica din care faceti parte: martorii lui Iehova

Monotorizarea Forumului

Pentru Marius si pentru toti care citesc acest mesaj.
Multumesc pentru felicitari si pentru critica constructiva; l'e primesc pe amandoua la fel de bine si cu inima deschisa.

Mesajul original cu subiectul SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE a fost plasat de Marius pe Forum pe data de 26 Iunie 2004, **** *** arata statistica.

Acest Forum este liber pentru orcine care adera la anumite criterii si regulamente.

Sunt adevarate cuvintele scrise de Marius: "Sunt un prieten al bibliei si este vai de mine daca spun ceva nebiblic...", dar, din pacate, nu toti care viziteaza acest Forum sunt prieteni ai bibliei si acest lucru se vede in cuvintele lor.

Decizia facuta si anuntata pe acest Forum: de'a face curatenie si a monotoriza Forumul Bisericii Penticostale Romane pe Internet a fost facuta pe urmatoarele criterii:
1. Acest Forum este dedicat pentru crestinii penticostali. Este un loc unde penticostalii pot sa'si exprime ideile si sa comunice intre ei. Insa fiecare este invitat sa participe, penticostal sau nu, crestin sau nu.
2. Mesajele sau cuvintele care aduc hula impotriva Duhului Sfant, a Bibliei sau a lui Dumnezeu, vor fi sterse.
3. Mesajele sau cuvintele murdare impotriva oricarei doctrini sau religii, vor fi sterse.
4. Mesajele sau cuvintele care aduc in evidenta ura, injosirea, disrepectul, despretuirea altor membrii sau cititori ai acestui Forum for fi inlaturate.
5. Mesajele sau cuvintele din partea unor participanti care au intentia evidenta de a aduce ura si despartire intre forumisti, vor fi sterse.

La acest moment acest forum nu are capabilitatea de a avea un link pentru regulamente de monotorizarea forumului. Speram ca in curand tot situl BPRI v'a fi actualizat intr'o noua forma, cu un server puternic si un design original. Forumul nu este perfect, **** *** noi nu suntem perfecti. De aceea este nevoie de ajutorul membrilor, prin mesajele lor si prin rugaciune, de'a pune umarul la misiunea pe care noi crestini o avem: de a duce mai departe, in acest caz, pe internet, vestea buna a mantuirii **** *** insusi Mantuitorul ne'a invatat:
"Ci voi veti primi o putere, cand Se va cobori Duhul Sfant peste voi, si-Mi veti fi martori in Ierusalim, in toata Iudeea, in Samaria, si pana la marginile Pamantului" (Fapte 1.8).

Pana la acel moment, rog membrii acestui forum sa aiba rabdare si sa continue lucrarea inceputa. Pentru cei care nu sunt de acord cu regurile acestui Forum sunt invitati sa viziteze alte forumuri care sunt pe placul lor si care nu au restrictii bazate pe principii biblice.
Domnul Isus sa fie cu noi toti sa ne calauzeasca pe Calea care duce la El.

Klaus Baesu
Webmaster

Biserica din care faceti parte: Penticostala

fratelui Klaus

Stimate frate Klaus,

Sunt de acord cu cele ce spui tu si cu regulamentul forumului si-ti multumesc pentru modul deschis si sper SINCER in care te-ai exprimat.

Doar punctul 3, as vrea sa-l lamuresc cu tine, pentru ca iti lasa tie ca Administrator al site-ului multe portite deschise si hotariri pe care le poti lua la libera alegere si du-pa bunul plac ... si asta nu ar fi drept si demn de un crestin adevarat ... nu?

Citez: "3. Mesajele sau cuvintele murdare impotriva oricarei doctrini sau religii, vor fi sterse".

Desi n-am de gand, si nici n-am facut aceasta inca in acest forum, intr-un mod nedrept sau mincinos - judecata este a Domnului Hristos, nu a noastra - doresc sa te intreb daca este potrivit sa urmam exemplul dat de Invatatorul nostru Isus?
Deoarece te consider un crestin, vei spune DA! (1 Petru 2:21  Şi la aceasta aţi fost chemaţi; fiindcă şi Hristos a suferit pentru voi, şi v-a lăsat o pildă, ca să călcaţi pe urmele Lui.)

De ce a fost in primul rand, persecutat, condam-nat, urat si omorat Domnul nostru ISUS?
Bineinteles ca exista mai multe motive ... insa nu esti de acord cu mine ca in primul rand deoarece a incalcat "regulamentul nr.3", adica a avut mesaje chiar "murdare" impotriva unor doctrine sau religii existente atunci - farisei, sadutei, irodieni, carturari, evrei ... etc si i-a condam-nat pentru ca nu faceau voia Tatalui ceresc ci invatau porunci omenesti ca doctrine?

EXEMPLE:
Matei 15:12  Atunci ucenicii Lui s-au apropiat, şi I-au zis: „Ştii că Fariseii au găsit pricină de poticnire în cuvintele pe care le-au auzit?”
13  Drept răspuns, El le-a zis: „Orice răsad pe care nu l-a sădit Tatăl Meu cel ceresc, va fi smuls din rădăcină.

Matei 21:45  După ce au auzit pildele Lui, preoţii cei mai de seamă şi Fariseii au înţeles că Isus vorbeşte despre ei,
46  şi căutau să-L prindă; dar se temeau de noroade, pentru că ele îl socoteau drept prooroc.

Matei 23:33  Şerpi, pui de năpîrci! C-um veţi scăpa de pedeapsa gheenei?
34  De aceea, iată, vă trimit prooroci, înţelepţi şi cărturari. Pe unii din ei îi veţi omorî şi răstigni, pe alţii îi veţi bate în sinagogile voastre, şi-i veţi prigoni din cetate în cetate;
35  ca să vină asupra voastră tot sângele nevinovat, care a fost vărsat pe pământ, de la sângele neprihănitului Abel până la sângele lui Zaharia, fiul lui Barachia pe care l-aţi omorât între Templu şi altar.
Marcu 7:8  Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu, şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea.”
9  El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.

Ioan 8:40  Dar acum căutaţi să Mă omorâţi, pe Mine, un om, care v-am spus adevărul pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Aşa ceva Avraam n-a făcut.
41  Voi faceţi faptele tatălui vostru.” Ei I-au zis: „Noi nu Suntem copii născuţi din curvie; avem un singur Tată: pe Dumnezeu.”
42  Isus le-a zis: „Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M-aţi iubi şi pe Mine, căci Eu am ieşit şi vin de la Dumnezeu: n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
43  Pentru ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Pentru că nu puteţi asculta Cuvântul Meu.
44  Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.
45  Iar pe Mine, pentru că spun adevărul, nu Mă credeţi.
48  Iudeii I-au răspuns: „Nu zicem noi bine că eşti Samaritean, şi că ai drac?”

Da, Isus a incalcat niste reguli, si a facut acest lucru plin de curaj, a predicat oamenilor ADEVARUL, iar daca asest lucru este de condam-nat, atunci sa incepem cu DOMNUL ISUS ... !!!

Te rog deci frate Klaus Baesu mai explica-mi te rog inca o data punctul 3 al regulamentului. Orice denominatie are nevoie de sinceritate si curaj sa-si lase crezul personal, purificat si controlat in lumina adevarurilor biblice, si fiecare membru sincer ar trebui sa studieze scriptura si sa-si faca un autocontrol inchinarii sale ca sa nu se minta singur si sa fie condam-nat de insusi Domnul si Mantuitorul nostru, in ale carui urme vrem cu totii sa calcam.
Sa acceptam dar cu umilinta corecturi si mustrari pe care insusi Isus prin evanghelii si apostolii sai le adreseaza tuturor celor ce-l cauta cu o inima curata ... si sa luptam cu totii impotriva mandriei pentru a nu face aceeasi greseala ca conducatorii religiosi si israelitii din primul secol.

Doresc deci, tuturor cititorilor pace, binecuvantari divine, "si pacea lui Dumnezeu, care intrece orice pricepere, va va pazi inimile si gandurile in Hristos Isus." (Filipeni 4:7)

Marius, un simplu ucenic al marelui Domn si Rege Isus Hristos.

Tara: EU

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Stimate frate Marius.
Iti multumesc pentru raspunsul promt si sacrificiul facut petrecand timp pentru a aduce lumina asupra Cuvantului lui Dumnezeu prin randurile scrise si prin grija fata de adevarurile biblice.
Am mai explicat in alte mesaje ca nu doresc sa ma implic prea mult participand in acest Forum; doresc sa vad cat mai multi vizitatori exprimand punctul lor de vedere in teme religioase, de doctrina si, cel mai important, de salvarea noastra din pacat si apropierea de Cel care ne'a iertat toate pacatele prin sangele curs pe crucea de pe Golgota.

Am sa explic punctul trei, din raspunsul precedent, cu toate ca ma asteptam, drept sa spun, ca lista sa fie mai lunga decat un punct.

OK, punctul trei spune cam asa: "Mesajele sau cuvintele murdare impotriva oricarei doctrini sau religii, vor fi sterse."

Subliniez cuvantul "murdar." Adica: obscen, indecent, maliţios, scandalos, josnic - **** *** dictionarul explica.

Punctul trei nu este o piedica pentru cei care sunt impotriva unei doctrini de orce fel sau pareri diferite. Punctul trei este impotriva acelor mesaje care folosec un limbaj murdar, cuvinte vulgare, injuraturi, sau fraze care nu sunt demne de auzit intr'o circumstanta *** ar fi acest Forum. Daca cineva are o asa de mare urgenta de a folosii astfel de cuvinte sunt invitati sa viziteze forumuri care accepta limbajul respectiv.

Vazand lucrurile din acest punct de vedere, sper ca acum esti de acord cu acest regulament.

Nu doresc ca acest Forum sa fie o unealta de cadere a unora care nu cunosc Cuvantul Sfant ce spune in Matei 5.22 in care Domnul Isus invata: "Dar Eu vă spun că orişicine se mânie pe fratele său, va cădea sub pedeapsa judecăţii; şi oricine va zice fratelui său: "Prostule!" va cădea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule", va cădea sub pedeapsa focului gheenei." Deci daca Domnul nostru con****a cuvinte din acestea, cu cat mai mult, vulgarismele pe care acest Forum uneori l'e primeste?

In plus frate Marius, insusi Domnul Isus a izgonit ce este rau. Vindecand oamenii, El scotea raul fizic din ei; iertand oamenii, El scotea raul spiritual din ei. Domnul Isus a folosit unelte usturatoare pentru a izgonii raul din locurile in care ar trebuii sa fie un loc de rugaciune *** se evidentiaza in Matei 21.12-13 care se sfarseste cu cuvintele: "şi le-a zis: 'Este scris: "Casa Mea se va chema o casă de rugăciune." Dar voi aţi făcut din ea o peşteră de tâlhari."

O intrebare scurta, frate Marius; ce ai zice ca intr'o biserica sau in orce loc in care se vorbeste de Dumnezeu, cineva intra si incepe sa injure cu glas tare? Ce s'ar intampla cu acea persoana? Este liber sa zica ce'i place, unde'i place - nu'i asa? Sau v'a fi "insotit" afara de usierii biserici. Ce v'a spune o persoana care nu este crestina sau credinciasa, *** spunem noi pocaitii, daca un asemenea om v'a fi ingaduit in sanul adunari cu asemenea conduita?

Domnul Isus nu a avut mesaje "murdare" fata de nimeni. Biblia spune ca in El nu a fost pacat. Ideile Lui nu au fost pe placul oamenilor, dar nici o idee nu a fost facuta verbal folosind cuvinte "murdare." Sper ca suntem de acord cu aceasta. Severitate nu inseamna "murdarie."

**** *** vezi frate Marius, Cuvantul Sfant este ca o sabie cu doua taisuri. Principiul de baza este urmatorul: punctul trei v'a sta acolo unde este. Este acest lucru, perfect? Poate ca nu. Este posibil ca eu, ca si webmaster si monitor al acestui Forum sa'mi las anumite "portite deschise" in care sa fac hotariri **** libera alegere? Poate ca da. Frate Marius, eu sunt un webmaster, nu un sfant.
Sunt supus greselilor ca oricine altul. Dar, rog pe bunul Dumnezeu care prin promisiunea lui Isus Cristos, Mantuitorul nostru si prin marele Lui har de a'mi ierta pacatele si a ma socotii un copil al Lui, sa ma calauzeasca prin Duhul Lui cel Sfant pentru a putea continua pe Calea care duce la vesnicie; sa ma calauzeasca sa pot continua lupta inarmat cu arme potrivite *** Apostolul Pavel explica in Efeseni 6.10-24; sa'mi dea lumina in lucrarea pe care El o are prin mine in aceasta lume cibernetica. Voia Lui, nu voia mea, *** spune o cantare in biserica noastra, sa se faca in orce moment. El sa fie preamarit la orce pas, in orce secunda, in fiecare pagina pe acest site, prin fiecare mesaj al acestui Forum.
Deci frate Marius, in loc sa ne impiedicam intr'un punct a unui regulament lumesc, hai, impreuna cu mine si cu toti cei ce'L iubesc pe Cristos sa ascultam de regulamentul spiritual, Cuvantul nepretios si Vestea buna pe care Dumnezeu ne'a fost dat: Isus Cristos a murit pentru pacatele noastre, Isus Cristos a inviat ca noi sa avem viata vesnica, Isus Cristos v'a venii indata sa'si ia Mireasa Lui. Maranta, Domnul vine!

Klaus Baesu
Un umil lucrator pentru Domnul.

Biserica din care faceti parte: Penticostala

Tara: USA

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Am mai intilnit cazuri mai ales pe alte Forumuri de discutii in care acelasi individ se ascundea sub masca a doua user-name. **** felul *** da citatele si **** mentalitate inclin sa cred ca Marius si Viorel sint una si aceeasi persoana.
Nu imi pot imagina un pamintean atit de naiv sa ajuga sa huleasca pe Duhul Sfint! Trebuie sa fie incostient sau martor de-al...stim noi cine...
La inceput pina-i ametesc pe noii veniti si ei folosesc termeni ca "Mantuitorul" "Regele Isus" iar mai apoi o scalda cu Sala Tronului, cu Regatul de 1000 ani si cu alte carti frumos colorate si numerotate scriptural, propozitia si numarul...
Insa ce nu prea vorbesc ei sint o serie de probleme care ptr ei constituie situatii speciale.
De exemplu poate Marius-Viorel ne explica de ce iehovistii nu se impartasesc niciodata cu simbolurile Trupului si Singelui Domnului Isus. La acest act al Impartasaniei participa numai si numai "elita" sectei si "pionierii" obisnuiti vad cu ochi anatemizati acest act sacru. Este o inselatorie la scara mondiala invataturile lor, cu care ametesc pe multi. Au ajuns sa predice abstinenta de la CINA )Sfinta Impartasanie) ceea ce cred ca iadul cu toata cohorta chiuie de veselie ca lumea a luat-o razna intr-atita incit au schimbat semnificatia Cinei !
Are curajul vre-un iehovist sa isi sustina punctul de vedere fata de actul de IMPARTASANIE ? Faceti-o cu responsabilitate aici ! Sa vedem *** sta treaba!

fratelui Klaus

Pace tie frate Klaus,

Iti multumesc pentru cuvintele tale si cred ca am inteles la ce te referi, de aceea sunt si intr-u totul de acord cu cuvintele tale.

Asa c-um spui tu hai sa continuam sa-l urmam si sa-l iubim pe Domnul nostru Isus si sa predicam pe plan mondial iubirea lui fata de noi oamenii, asa incat cit mai multi oameni sa fie mantuiti ... si sa citim cu regularitate si umilinta Sfanta Scriptura ... sa nu uitam sa ne intrunim cu regularitate cu fratii nostri de credinta (Evrei 10: 24, 25) si sa practicam iubirea crestina ...

Cu iubire crestina tuturor cititorilor, Marius

Tara: EUROPE

pentru Lucian

Stimate Lucian,

In internet este totul posibil, esti anonym sa spunem asa, poti sa spui ce vrei si sa te dai drept cine vrei nu?

Ceea ce spun acum insa spun numai odata: eu Marius sunt Marius, iar acea persoana care se numeste Viorel este o persoana distincta, nu una si acceasi cu mine!!! Deoarece sunt crestin, nu mint din principiu, de fapt este de observat ca stilul lui Viorel este altul ca al meu ... deci eu si Viorel nu suntem aceeasi persoana sub nick-uri diferite ... si departe de mine sa hulesc duhul sfant ...

Si unde am spus eu ca as fi Iehovist? Spune-mi te rog ... cred ca toate celelalte intrebari ale tale sunt de prisos si nu trebuie sa le raspund ...

Cu respect, Marius

Tara: EUROPE

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Stimatul meu frate LUCIAN(pot sa ti spun frate de credinta )fiinca inteleg ca impartasesti cuvintul lui Dumnezeu adica sfintele scripturi ,in primul rind as dori cind aduci o acuzatie incearca sa te informezi bine asupra persoanei respective si asupra lucrului pe care il sustii!Sper ca esti o persoana destul de matura atit la mod personal cit si spiritual si sincer sa fiu cu cit caci ai scris ce ai scris la adresa mea ceea ce ai scris ,eu inca ma adresez cu <>FIINCA CERCETIND BIBLIA am gasit ceea ce Isus spune in matei 5 cu 44la 45
< 45CA SA FITI FII AI TATALUI VOSTRU CARE ESTE IN CERURI ;CACI EL FACE SA RASARE SOARELE SAU PESTE CEI RAI SI PESTE CEI BUNI,SI DA PLOAIE PESTE CEI DREPTI SI PESTE CEI NEDREPTI !EU nu te socotesc nici dujman ,nici vrajmas dar ma deranjat foarte mult e mailul ce la i trimis si scris si sper sa realizezi ce ai facut!Cit despre faptul ca stii ca sunt un martor al lui Iehova nu trebuie sa te deranjeze acest fapt fiinca eu sint raspunzator pentru mintuirea mea si credinta mea,iar cit despre religie ce sa ti spun daca ai vre-o nedumerire sau o intrebare deschide frumos subiect cu cele neintelese si in functie cu ce stiu si cu ce pot dovedi biblic o sa ti explic!Si acestea vor fi subiecte aparte fiinca cu ajutorul acestui forum putem sa dezbatem multe lucruri pe care nu le stim si nu le am inteles inca!Deci dragul meu poti sa afli ca sunt o persoana reala care aici in Chicago unde ma gasesc corespondez si discut cu multi pastori din bisericile penticostale si sunt cunoscut de multi !Nu sint o persoana ce sa pun vrajba intre biserici si propriu zis intre nimeni!Noi trebuie sa dezvoltam calitatea DRAGOSTEI DESCRISA IN 1 CORINTENI 13 CU 4 LA 7 SI ar trebui prin vorbirile noastre nu sa ne certam ci sa ne intarim **** *** ap. Pavel explica in coloseni 3 cu 14 la 17!Cuvintul lui Dumnezeu sa locuiasca in inimile noastre si nu parerile sau alte lucruri ce pot sa ne tulbure linistea sufleteasca !Prin astfel de vorbiri si e mailuri tu crezi ca i aducem glorie ,slava si marire lui Dumnezeu si fiului Sau Isus Hristos prin care avem rascumpararea?Sa nu crezi fratele meu ca doresc sa ti dau lectii fiinca am familia mea si copii mei si am la cine da lectii si noi aici nu ne dam lectii ci ne intarim ,ne imbarbatam,ne incurajam!Iar daca prezenta mea pe acest forum te face sa te simti prost spunemi fiinca ma retrag si pentru mine sunt si alte forumuri ,si asa observ caci subiectele deschise de mine nu prezinta prea mult interes ,insa poate intro buna zi se vor gasi raspunsuri nu pentru ele ci pentru fiecare care le citeste !Poate o sa fie de folos pentru viata personala **** *** si pentru mine sunt ale multora pe care le citesc!Si sincer sa fiu chiar si emailul tau asa ciudat *** este ma facut sa inteleg multe !Sper sa ti dai seama unde si la ce ai gresit si cel putin fata de Dumnezeu sa ti areti recunostinta fiinca El este ce ne da binecuvintarea si mintuirea!Luciane cit despre Marius as dori sa l cunosc si sa stiu cine este ,insa **** *** tu imi esti necunoscut intr-o masura oarescare el imi este mai necunoscut fiinca nu am nici o ideie sa stiu de unde este si cine este ,iar despre tine usor pot sa aflu fiinca la sacramento mai cunosc si eu destul de multi !Dar nu asta e important ci ceea ce simtim unii fata de altii si *** ne vorbim !Dorim ca bunul Dumnezeu la toti sa ne dea intelepciunea ce vine de sus si aceea sa o posedam fiinca iacov 3 cu 17 la 18 ce spune ?Nu ar trebui sa meditam si la versetul 13 din acelas capitol si in versetele 14 la 16 ce se spune daca in inimile noastrre avem pisma ,amara si un duh de cearta?Cu stima si respect doresc ca toti sa inteleaga deci aceste versete si nu aceste lucruri si calitati sa ne preocupe inimile ci ceia ce se spune la psalmul 1 cu 1 la 3 !Cu mult respect al vostru frate de credinta viorel!!!

Biserica din care faceti parte: martorii lui Iehova

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

pentru Marius

Pai am tras si eu o concluzie, se pare ca nu a fost si cea mai potrivita.
Internetul ofera prea multa libertate de miscare si exprimare, chiar daca sub umbra anonimatului se pot asterne tone de litere. Poate ca noi ca si copii ai lui Dumnezeu nu ar trebui sa ne potrivim chipului veacului acestuia folosind aceasta tehnica ultra-avansata de comunicare. Unii folosesc Internetul spre zidire altii spre darimare.
Daca te-am lezat cu ceva prin mesajul meu imi cer iertare.
Cit despre cei care "beau apa din mai multe izvoare" afirm cu tarie ca isi vor strica stomacul si implicit organismul. Nu poti frecventa si adunarile iehovistilor, a mormonilor, a baptistilor a penticostalilor si "sa iei ce este bun" . Oamenii care procedeaza astfel nu stiu ce vor.
Insistenta cu care unii isi afirma propriile puncte de vedere fie si ele memorate pina la disperare nu rezolva nimic.
Am mai vizitat si alte Forumuri crestine si am constatat o situatie asemanatoare ca si aici. Exista tendinta de a fi in top of the line, sa se demonstreze ce cunostinte vaste avem din Sfinta Scriptura dar la capitolul dragoste fata de aproapele se ramine corigenti. Duritatea cu care sint atacati crestinii ortodocsi sau cei care au alt fel de interpretare a Sfintei Scripturi lasa de dorit.
Forumul de aici in forma actuala arata mai bine fata de cel precedent, mai ingrijit, chiar daca utilizatorii nu se inghesuie pe el. Site-ul in sine e bine pus la punct.
Deci Marius, friends for ever ?

lui LUCIAN

Buna Lucian,

Iti inteleg grija ta, si de accea ti-am inteles si raspunsul tau. Iti accept scuzele insa nu era nevoie de ele. Te-as fi iertat oricum, nu pot sa port ura sau sa dusmanesc pe nimeni, vai mie daca ar fi asa ... (Matei 6:12 şi ne iartă nouă greşelile noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri ...) sau Matei 5:24.

In legatura cu cunostiintele vaste pe care unii le au, ce le folosesc daca nu le aplica in practica? Satana cunoaste Biblia extraordinar de bine, cuvant cu cuvant, si-o intelege perfect (cand a ispitit pe Isus a citat din scripturile evraice, insa a folosit aceasta ca o cursa) ... insa are el vreo mantuire si iertare prin ele? Multi biblisti, evraisti, teologi au cunostinte vaste ... pot ei fi salvati daca nu implinesc cele mai mari porunci ale Scripturilor?
(Matei 22:36  „Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?”
37  Isus i-a răspuns: „Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău.”
38  „Aceasta este cea dintâi, şi cea mai mare poruncă.
39  Iar a doua, asemenea ei, este: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”
40  În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii.”)

Deci cu cat mai mult sa continuam sa ne iubim fratii de credinta dar si pe toti oamenii du-pa modelul dat de Domnul Isus:
Ioan 13:35  Prin aceasta vor cunoaşte toţi că Sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.”

sau: Galateni 6:10  Aşa dar, cât avem prilej, să facem bine la toţi, şi mai ales fraţilor în credinţă.

Personal Lucian, nu atac pe nimeni cu duritate c-um spui tu, ci doresc si-n acest forum sa predic vestea buna tuturor pe intreg pamantul, si sa redau invataturile lui Isus, si pe aceasta cale, du-pa c-um el ne-a poruncit in Matei 28: 19 si 20: Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.
20  Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu Sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.

sau: Matei 24:14  Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul.

Deci Lucian si toti ceilalti cititori, sa lasam ura, dispretul si aroganta la o parte, Isus s-a rugat pana si pentru cei ce l-au omorat, asa ca sa practicam dragostea, si indiferent de confesiune sa ne aratam credinta prin fapte si iubire de adevar ...

Cu bine si multa binecuvantare divina, Marius.

Tara: EUROPE

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Cum ai zis nu tre sa cautam cearta si ura ci tre sa cautam sa intelegem biblia care este cuv. lui Iehova D-zeu.Lucrul cel mai important pe care l-am putea face in aceste timpuri.

Sunt astazi vindecarile miraculoase dovezi ale inchinarii adevarate, sustinuta si aprobata de DOMNUL Dumnezeu, si efectuate prin puterea spiritului sfant?

Nu! Aceasta pt k in primul rand vindecarile acestea "miraculoase" atrag nu numai bolnavii ci si curiosii,Isus a refuzat sa vb intr-o astfel de situatie:Luca 23:8,9 "...Isus nu i-a raspuns nimic..."
Defapt vindecarile si minunile din trecut aveau ca scop facerea de cunoscut a numelui lui D-zeu,Evrei 11;11-12"...fiindca a crezut in crediniosia Celui ce-i fagaduise.."
Vindecarile facute de Isus aveau acelasi scop,el aseaza vestirea Imparatei pe primul loc Matei10:7,8"...Imparatia cerurilor este aproape..." iar indemnul catre cei vindecati este de a nu povesti altora despre vindecarea lor,Luca 5:14"...sa nu spuna nimanui..."
Aceste vindecari din trecut nu le sprijinesc pe cele din prezent.De ce?
In primul rand noi,crestinii"umblam prin credinta si nu vedere"2Corinteni5:7
In al doilea rand,crestinul nu are o fagaduinta asa *** li s-a dat Israelitilor ,ca daca ei vor asculta de poruncile lui Iehova,el va indeparta orice boala de la ei,Deuteronom7:15"Domnul va departa de tine orice boala..."
Moise facea minuni si poporul credea,la fel si Isus,dar astazi crestinismul a devenit atat de sigur prin savarsirea atator minuni,incat nu mai este necesara continuarea lor.
Puterea de a face minuni a disparut odata cu moartea celor 12 apostoli,ele au fost atat timp necesare cat comunitatea crestina s-a aflat la varsta copilariei,1Corinteni13:8,11"...prorociile se vor sfarsii...cand eram copil vorbeam ca un copil..."
Inca ceva,aceste minuni nu se faceau spre binele celor ce aveau aceasta putere.Ex:Isus-postul de 40 de zile,Pavel avea probleme cu ochii,Epafroit,conducatorul lui,a fost bolnav de moarte,Filipeni 2:25,26,altadata Trofim era bolnav,2Timotei4:20,Timotei suferea de tulburari stomacale,1Timotie5:23,deci minunile au servit scopului de a convinge pe cei necredinciosi si nu spre binele celor botezati.
Deci noi nu putem astepta astazi minunii si vindecarii pt. ca ele nu pot servi unui scop special.
Eu sper sa intelegi de ce nu sunt potrivite vindecarile si cu alta ocazie se poate vb si despre celelalte puncte atinse de tine.Totusi sa stii ca cuv. lui D-zeu da toate raspunsurile la intrebarile noastre tre sa-l studim numai cu atentie.

Biserica din care faceti parte: Credinta Adevarata a "Martorii lui Iehova"

Tara: Romania

Re: SEMNE ALE ADEVARATEI SI UNICEI INCHINARI ADEVARATE

Sunt prima data in asa o conversatie, pe internet, da fapt cautam unele detalii despre deosebirile care sunt intre biserici si am dat de aceasta conversatie foarte interesanta presupun caci nu am reusit s-o citesc pina la capat dar brusc am vrut sa impartasesc o ideie citita la C.S.Lewis sedigur am s-o expun prin cuvintele mele caci n-o stiu pe dinafara, era cam asa ceva: Dumnezeu ne vede altfel decit ne vedem noi sau ne vad altii. prin fiecare decizie luata aici pe pamint noi ne schimbam fie spre asemanarea cu Isus fie cu Diavolul, si in sfirsit doar **** ce vom scapa de acoperamintele de aici de pe pamint (trup, circumstante, timp)si cred ca mai era ceve pe acolo care ne ascund adevarata identitate(asa *** suntem de fapt si *** ne vede Dumnezeu) adica cind vom muri trupurile noastre se vor desface lasind sa se indrepte in zbor spre Rai "Isusi mici" sau sa cada spre Iad "diavolei". Da ce sa spun autorul acestor idei avea o imaginatie fantastica, mie imi place ideia. de fapt la orice biserica nu am merge (unde este slavit Isus Hristos ca Unicul Fiu al lui Dumnezeu)El este cel ce judeca pina la urma ce este BINE si ce este RAU.

Biserica din care faceti parte: evanghelica

Tara: Moldova